Velkommen til Viden om Mad


Her kan du finde svar på spørgsmål om vore fødevarer.


Du kan slå op i Leksikon eller stille spørgsmål til andre af Voms læsere.

 

Søg på Vom

Obs. søgeord bliver gemt

 

 

Målsætning

Viden om mad - Vom - er stedet, hvor du kan få den bedste og mest troværdige information om mad. Vi vil sikre, at vores egne kilder altid er i orden og til at stole på.

Når det drejer sig om fødevarer, er der kun sjældent et enkelt endegyldigt svar. Derfor lægger vi også vægt på, at sagerne bliver set fra flere sider, vendt og drejet i en debat mellem eksperter og forbrugere.

Vi vil gerne kunne give dig svar på alle spørgsmål om mad, uanset om det handler om smag, sundhed, sikkerhed eller andet, der vedrører din mad.

 

 

Debatforum

Alle med et seriøst bidrag er velkommen til at deltage i Debatten.

Voms læsere har allerede besvaret 7000 spørgsmål.

Få e-mail tilsendt når der er en ny besked
E-mail 

Eller send et spørgsmål eller en kommentar  

 


 

Tilbage

Hej
Er der nogen der kender en metode til at øge sit jernoptag. Min blodprocent er nemlig så lav at jeg bliver afvist ved blodonorerne, og det er jeg da lidt ked af.
Jeg er ikke vegetar og spiser varieret kød. Jeg spiser bønner, spinat eller andet bladgrønt mindst en gang om ugen.
Jeg drikker ikke te og kaffe som siges at hæmme optaget, tilgengæld drikker jeg en del cola -men kender ikke til at det skulle have indflydelse.
Gode råd søges.
Mvh Hanne

Hanne 2. marts 2005 17:49:34
Hvis din blodprocent er lav, bør du for dit velbefindendes skyld ikke være bloddonor.
Hvis du spiser frugt og grønt til måltiderne samt kød i passende mængder kan din blodprocent være lav pga. kraftig menstruation. Det er det mest almindelige hos kvinder. Imens du bløder og umiddelbart efter, optager du jern mere effektivt pga. blodtabet, så det vil være en god periode at spise et jerntilskud. Det er nemlig vanskeligt at rette op på lav blodprocent alene med kosten.
Jern fra tabletter med såkaldt hæm-jern optages mere effektivt, især hvis de skylles med med C-vitaminholdig juice eller hvis de spises sammen med noget frugt.
For kostens vedkommende optages jern mest effektivt fra kød, og optaget øges hvis man spiser tilstrækkeligt med C-vitaminrige fødevarer til måltiderne. Det er derfor en fordel at spise f.eks. kartofler, peberfrugt, kål samt frugt til måltiderne. Den generelle anbefaling om at spise mindst 600 gram frugt og grønt dagligt er derfor fordelagtig at følge.
Jern optages lidt dårligere, hvis du bruger calciumtilskud til måltiderne eller sammen med jerntilskud (det gælder også visse andre mineraler).
Jern optages bedre fra groft fiberrigt brød, hvis det har hævet i lang tid og især hvis dejen er lidt syrlig. Det meste rugbrød er bagt med surdej, men grove hvedebrød er det en fordel at bage selv.
Chokolade hæmmer i øvrigt også jernoptagelsen - det er dog kun et problem, hvis man spiser virkelig meget mørk chokolade dagligt.
Det blev et lang svar. Jeg håber at jeg har fået det vigtigste med. Held og lykke med blod-procenten.

Nina 3. marts 2005 09:29:23
Hej Nina

Tak for dit svar! Jeg spiser faktisk virkelig mørk chokolade dagligt, så deri ligger måske en del af forklaringen. Kender du nogle af de nærmere detaljer om hvorfor chokolade skulle være hæmmende for jernoptaget?
ÆV - jeg var ellers glad for min daglige chokolade - skulle jo være direkte livsforlængende, for ikke at tale om den højere livskvalitet. Nå men jeg er nok nysgerrig nok til at prøve at lægge det på hylden - pokkers også!

Mvh Hanne

Hanne 7. marts 2005 23:35:34
Hej igen Hanne
Det er desværre de sunde bittertsmagende stoffer i chokolade, der også har den egenskab, at de binder jern og andre mineraler. Det er polyfenoler og kaldes også garvestoffer.
Forresten minder det om en vigtig forglemmelse i mit første svar. Kaffe og te indeholder også jernbindende stoffer. Det er ikke et problem hvis man drikker få kopper dagligt, men man skal ikke skylle jern-tilskuddet ned med en kop stærk te. Grøn og hvid te indeholder også de jernbindende forbindelser. Så selvom der er sunde egenskaber ved te skal man ikke drikke for meget, hvis man har lav blodprocent eller jernmangel.
Men du behøver slet ikke at holde op med at spise mørk chokolade. Det er kun et problem, at der bindes lidt jern, hvis du spiser meget mørk chokolade.
Nyd endelig lidt chokolade. Det smager godt, og som du skriver, er der jo andre og sunde egenskaber ved god mørk chokolade.
Man får ikke ligefrem jernmangel eller lav blodprocent alene pga. chokolade. Det er blot en af de medvirkende kostfaktorer.
Mvh. Nina

Nina 8. marts 2005 11:09:47
Hej Nina
Jeg er inkarneret thedrikker, som også er interesseret i at øge min blodprocent - hvordan forholder det sig med urtetheer fx Kamille og Marcussens universalthe og / eller ved du eller andre om der er andre slags the, som ikke binder jernet i så høj grad?
Mvh Helle

Helle 7. oktober 2011 18:02:57

Tusind tak Nina, for dine meget oplysende svar.

Hørte engang at løg havde ødelæggende virkning på clodproduktionen. Véd du noget om det?

Inger-Lise 7. oktober 2011 19:34:42

Der skulle selvfølgelig have stået: Blodproduktionen.

Undskyld

Inger-Lise 7. oktober 2011 19:35:54
Så vidt jeg ved indeholder kamillete og urtete også stoffer som binder jern, men i lavere mængder end almindelig te. jeg vil tro at der findes urtete næsten uden stoffer som kan binde jern, men jeg kender ikke navnet på nogen.
Man kan jo undlade at drikke sin te til måltiderne, så man bedre kan optage kostens jern.

Løgs negative virkning på blodets ilt-tranporterende evne (hæmoglobin) gælder ikke for mennesker, så vidt jeg ved, men hunde og katte kan få for meget løg og hvidløg.

Nina 7. oktober 2011 20:24:36
Jeg mener at man også kan få sit jern tilskud fra at spise rosiner, men at det netop også er rosiner som at børn kan dø af hvis de spiser for mange af dem, så at de får for meget jern, som at der kan give hjertestop, og at det tror jeg også at voksne kan, men jeg ved godt at det selvfølgelig også kan være et problem at få for lidt af det. Jeg tror nok at dette problem, oftes rammes af kvinder, og at det derfor også kan skyldes at man netop ikke får spist nok kød.

Ian 11. oktober 2011 00:40:15

Persille er, efter min ydmyge mening, et af verdens lækreste krydderrier.
Det skulle give en masse jern?

Derudover skulle klorofylen forhindre, at man f.eks. udsender væmmelige lugte f.eks. fra hvidløg?

Inger-Lise 11. oktober 2011 15:00:44
Jeg tror nok at det også er en af de grønsager som at hvis man er en af dem der er aveleligt betinget fra sin familie af at have let ved at kunne få blodpropper, og at man vil undgå at ens blodprocent bliver for tyk, at man så ikke kan tåle at få for meget af, ligesom at jeg mener at det er tilfældet med spinat, tang, alle former for kål osv., altså alle de grøntsager hvor at der er meget kalcium i.

Ian 12. oktober 2011 08:54:52
Hvorfor ikke bare ta og spise nogle jerntabletter, hvis man mangler blod? Og nogle gode b-vitaminpiller, altså nogle af dem med alle b-vitaminerne i. Det kan være b-12, du mangler (det bør du egentlig nok få undersøgt, for det kan man få det rigtigt skidt af, hvis man kommer langt nok ned!!)
Hvis man har risiko for blodpropper, eller hvis man bare gerne vil være god ved sig selv, kan man jo ta og spise noget K2-vitamin. Jeg har lige læst om det - det forebygger både blodpropper og knogleskørhed, og det kalder man så calcium-paradokset: food-supply.dk/article/view.html?id=31839



Benedikte 12. oktober 2011 09:53:12
... men i øvrigt så tror jeg da godt, cola kan betyde noget negativt for blodet. Koffein-indholdet skylder diverse ud, bl.a. magnesium, og leveren, der er depot for bl.a. b-12, kan ikke lide farvestoffet.

Benedikte 12. oktober 2011 09:55:31
Børn og voksne får ikke hjertestop af at spise mange rosiner.
Og man får ikke for meget jern af at spise rosiner. Så meget er simpelthen ikke i.
Kroppen optager ikke jern særligt effektivt, så raske mennesker optager ikke for meget fra kosten.

Persille er også et af mine yndlingskrydderier - uhhhmmm

Man behøver ikke at holde sig fra persille, spinat, kål eller andre grøntsager, selvom man har risiko for blodpropper. KUN hvis man spiser blodfortyndende medicin, skal man ikke spise kæmpeportioner indimellem. Men lidt hver dag går fint. Hvis man får den medicin vil den ordinerende læge orientere om det. Og så må man heller ikke spise kosttilskud med k-vitamin.
Det er fordi de pågældende grøntsager (og kosttilskud med k-vitamin) påvirker virkningen af nogle typer blodfortyndende medicin.

Jeg er enig i, at det er en god idé at spise jerne-tabletter, hvis man har blodmangel. Hvis man spiser tabletterne sammen med kød eller fisk samt frugt og grønt, optager man mere af jernet fra tabletter. Og så bør man ikke drikke kaffe eller te sammen med.

Nina 12. oktober 2011 12:26:55

Hej Benedikte

Du er som altid: `nede på jorden`.

Noget overrasket over meldingen om K-vitamin, jeg troede, det var et blodfortykkende middel; man skulle spise; hvis man f.eks skulle have spist f.eks. rottegift

Inger-Lse 12. oktober 2011 15:31:15
:) K1 og K2 er to forskellige vitaminer. Jeg tager K2, fordi jeg har for lavt stofskifte og får medicin til det. Nyder godt af K2's gode virkning på ... ja, alt muligt. Jeg mærker det tydeligt. Har prøvet at udelade det i perioder, og det er ikke godt.
Men det kan altså med fordel bruges af mange andre, end os med lavt stofskifte, mener jeg bare. Det er fx dokumenteret, at det har en god virkning på årer, knogler og lever. Så nok ikke så sært, hvis man kan mærke, når man ta'r det...

Benedikte 12. oktober 2011 17:22:48

Tak for fin info. Véd du om det er håndkøb i DK?

Inger-Lise 12. oktober 2011 17:25:56
K2? Ja da. Fx her naturoghelse.dk Man kan også købe det i Matas, for eksempel. Men det kan godt betale sig at sammenligne priser ...

Benedikte 12. oktober 2011 19:16:43
Tak for info..
Det der med priserne kan jeg skrive under på.

Jeg var i Matas for at købe ingefærtabletter ( Kvalme og hysteriske opkastn.reflekser, når tandlægen roder mig bagest i mundhulen). Tabletterne var så dyre (flere hundrede kroner for en lille plastdåse), at jeg gik med uforrettes sag.
På den anden side af vejen lå et Kivi marked, her kostede samme størrelse plastdåse 29 kr..

Der kan jo have været kvalitetsforskel; men de billige virkede perfekt, da jeg fik hevet en visdomstand ud?
Det véd jeg ikke

Inger-Lise 13. oktober 2011 16:57:25
Jeg har læst en masse om K2's gode virkning på især knogleskørhed og åreforkalkning, men jeg savner en oversigt over, hvilke fødevarer der indeholder dette vitamin. Jeg ved, at der findes kosttilskud udvundet af soja, men er lidt bange for at tage det, da soja ikke skulle være godt for brystkræftpatienter. Findes der nogle kloge hoveder derude, som kan give nogle gode kostråd? Og findes der mon kosttilskud, som ikke er fremstillet af soja?

Ulla 27. april 2012 18:03:49
K2-vitamin dannes af bakterier i tarmen.
Mit indtryk er at fødevarer indeholder relativt lave mængder. Der er K2 vitamin i lever, æg samt i yogurt, ost og sauerkraut, som er fremstillet med bakterier.
Når der bruges bakterier i fremstillingen af madvarer kaldes det fermentering. Fermenterede fødevarer indeholder K2 f.eks. som nævnt yogurt, ost og sauerkraut.

Jeg tror, at der findes kosttilskud, som ikke er fremstillet af soja. Læs deklarationerne på K2 vitamin-tilskud og spørg personalet i Matas og Helsekostbutikker.


Nina 27. april 2012 19:00:26
Tak Nina - ved du, om der er K2 i alle slags oste? Eller er nogle bedre end andre?

Ulla 27. april 2012 19:07:18
Jeg har ledt men ikke fundet tal for K2 vitamin endnu.
Så vidt jeg kan læse har alle oste et vist indhold.
Til gengæld så jeg at også kylling og kød indeholder K2 og et enkelt sted blev nævnt makrel og laks.

Nina 28. april 2012 07:21:34
Nu fandt jeg alligevel noget om K2 vitamin i oste.
Det lader til at fede oste indeholder mere K2 vitamin end magre ost.


Nina 28. april 2012 07:29:40
Ovenfor spørges efter K2-kosttilskud som ikke er fremstillet af soja.
Det findes på apoteket nu.
Der står UniVit på pakken.

Nina 14. juli 2012 07:04:25
Tak for oplysningen Nina - jeg har været på apoteket, men de kan ikke be-/afkræfte, om produktet er fremstillet af soja. Mon du har været i kontakt med firmaet, som fremstiller UniVit?

Ulla 22. juli 2012 11:09:52

Tilbage

Navn:
Indlæg:

 

Annoncer